info@izmirhukukburosu.com
+90-850-255-85-85

Hukuki Makaleler

Ceza Avukatı

Ceza Avukatı Kavramı

Ceza avukatı, ceza soruşturmaları ve ceza davaları alanında bilgi ve tecrübe sahibi olup bu tür dosyaları takip eden avukatları tanımlayan bir terimdir. Ceza dosyaları denilen dosyalar ise savcılık soruşturma dosyaları ve ceza davası dosyalarıdır. Bunun yanında disiplin soruşturma dosyaları da yine bu tür avukatların görev alanındadır. Ceza hukuku avukatı, bu tür dosyalarda mağduru veya şüpheliyi temsil edebilir. Avukatın, kimin vekilliğini üstleniyorsa onun hakları için mücadele edecektir.

Savcılık Soruşturmaları

Savcılık soruşturmaları, ceza avukatlarının baktığı iki temel dosya türünden birisidir. Soruşturma evresi, CMK’ya göre yetkili adli mercilerce suç şüphesinin öğrenilmesinden iddianamenin kabulüne kadar geçen aşamadır. Bu aşamada savcı ve kolluk soruşturmayı birlikte yürüterek işlenen bir suç varsa bunun delillerini toplayıp ifadeler almaktadır. Ceza avukatı ise bu süreçte temsil ettiği kişi kimse onun haklarını korumak için gerekli işlemleri yürütecektir. Avukat, eğer mağdurun yanında ise ceza davası açması için savcıyı beyanları ve sunduğu delillere ikna etmeye çalılacaktır. Avukat, eğer şüphelinin savunmasını yapıyorsa bu sefer takipsizlik kararı almak için süreci takip edecektir.

Ceza Davaları

Soruşturma sınunda eğer suçun işlendiğini gösteren yeterli delile ulaşılırsa soruşturma savcısı iddianame düzenleyip ceza davası açacaktır. Eğer yeterli delil bulunamazsa takipsizlik kararı verilecektir. Bu tür takipsizlik kararlarının diğer ismi kovuşturmaya yer olmadığı kararıdır. Kovuşturma da esasen ceza davası manasına geldiğinden bu tür kararlar aslında “ceza davası açılmasına gerek yok” hükmündedir.Ceza davaları ise, ceza hukuku alanında çalışan avukatların soruşturmaları dışında baktığı diğer temel dosya türüdür. Bu tür ceza davaları asliye ceza ve ağır ceza olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sulh ceza mahkemeleri ise ceza davasına bakan mahkemeleri değildir. Bunun yerine bu tür mahkemeler sorgu, adli kontrol, tutuklama, arama ve el koyma kararı gibi işlemlere bakmaktadır.

İstanbul Ceza Avukatları

İstanbul ceza avukatları olarak faaliyet gösteren hukuk büromuz ceza hukuku alanında nitelikli avukatlık ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bir suçun işlenmesi nedeniyle mağdur olanlar veya suç şüphesi altında olanlar hukuki destek için bize başvurabilirler.