info@izmirhukukburosu.com
+90-850-255-85-85

Hukuki Makaleler

gayrimenkul avukatı

Gayrimenkul Avukatı ve Tapu Davaları

Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatı, emlak hukuku uyuşmazlıklarına bakan ve bu alanda danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren avukatlardır. Bu hukuki alan son derece geniş olup kimi zaman arsa kimi zaman da ev ve iş yeri gibi farklı taşınmaz türlerini kapsamaktadır. Ayrıca kadastro hukuku ve idare hukuku konularıyla ilintili uyuşmazlıklar da söz konusu olmaktadır. Bu tür emlak uyuşmazlıkları yargıya yansıdığından genelde çok uzun süren yasal süreçler işlemektedir. Bu itibarla zaten uzun süren hukuki süreçleri daha da uzatmamak adına doğru zamanda doğru işlem yapmanın önemi büyüktür. Dolayısıyla gayrimenkul davalarından doğru avukat seçimi hem başarı şansını artıracak hem süreçlerin uzamasını engelleyecektir. İkincisi, hak kaybı yaşanmaması açısından da bu tür uyuşmazlıkların bir an önce yargı önünü getirilmesi önemlidir. Zira, davaya konu taşınmazın başkalarına satış ve devrinin önlenmesi için dava yoluyla tedbir konulması kritik önemdedir.

Tapu Davaları

Tapu davaları, gayrimenkul avukatlarının en sık baktığı dava türü olup, bunların başında tapu iptal ve tescil davaları gelmektedir. Son 10 yılda maketten ev satışlarının patlaması ve sat-yap model müteahhitlik türünün yaygın olması bu uyuşmazlıkların sayısını artırmıştır. Mevzuatta müteahhit olmak için özel şartlar ve sertifikalar istenmediği ve neredeyse isteyen herkesin müteahhit olabildiği bir ortamda işini düzgün yapmayan veya yapamayan inşaat şirketleri ciddi mağduriyetlere neden olmaktadır. Bu konuda sık karşıladığımız emlak uyuşmazlıklarının başlıcaları şunlardır:

  • Müteahhidin taahhüdünü yerine getirmemesi ve inşaatın tamamlanmaması
  • Satışı konu taşınmazın taahhütlere ve sözleşmeye aykırı şekilde teslim edilmesi
  • Taşınmazın ayıp olarak teslim edilmesi
  • Taşınmazın tapusunun verilmemesi

Yukarıda sayılanlar dışında bazı durumlarda gayrimenkul satın almak isteyen kişiler dolandırılmaktadır. Dolayısıyla kimi zaman taşınmaz bağlantılı hukuki problemler ceza hukukunun alana girmektedir. Özellikle son yıllarda gayrimenkul dolandırıcılığı suçu nedeniyle açılan soruşturma ve davalarda artış gözlemlemekteyiz.

Emlak Avukatı Desteği

Yukarıda sayılan uyuşmazlıklarda doğru zamanlama ile doğru yasal işlemin yapılması önemlidir. Bu uyuşmazlıklar kimi zaman avukatın göndereceği bir ihtarname ile birkaç haftada çözümlenirken kimi zaman dava açıldıktan sonra ancak çözüm alınabilmektedir. İstanbul gayrimenkul avukatları olarak emlak hukuku uyuşmazlıklarında danışmanlık ya da avukatlık desteği için bize ulaşın.