info@izmirhukukburosu.com
+90-850-255-85-85

Hukuki Makaleler

internet avukatı

İnternet Avukatı ve İçerik Kaldırma

İnternet Avukatı

İnternet avukatı, internet sitelerinden ve sosyal medyadan içerik çıkartma işlemleri yapan avukatlardır. Kuşkusuz bunlar arasında görsel çıkartma, hesap kaptma ve haber kaldırma işlemleri de yer almaktadır. Dolayısıyla, internet avukatları, internet içeriklerine yönelik hukuki işlemler alanında çalışan avukat türüdür. Aşağıda detaylı şekilde inceleneceği üzere online içeriklere yönelik işlemler farklı türlerdedir.

İçerik Çıkartma

İçerik çıkartma kavramı hem içeriğinden yayından kaldırılması hem de erişim engelleme yoluyla yayına erişimin kısıtlanmasını ifade eder. Bir internet sitesinde yer alan bir yazının veya görsel o siteden çıkartılması işlemine içerik çıkartma denilmektedir. Dolayısıyla bu tür internet hukuku işlemleri belirli bir siteye veya sitelere yönelik yapılmaktadır. Ancak internet sitelerinden çıkartılan içerikler otomatikman tüm internet ortamından çıkmamaktadır. Silinen veya kaldırılan bir haberin eski yansımaları diğer sitelerde veya sosyal medya kalmaya devam edebilir. Hatta çok sık karşılaşılan bir durum olarak çıkartılan içerik veya görsel Google gibi arama motorlarında görünmeye devam edebilir. İşte bu tür durumlarda ilgili sitelerde veya sosyla medya ayrıca işlem yapmak gerekecektir. Google içerik çıkartma da yine kapsamdadır.

Haber Kaldırma

İnternet avukatı olarak en sık yaptığımız içerik çıkartma türü, haber kaldırma işlemidir. Kaldırma işlemi yaptığımız haberlerin başında içeriği yanlış ve hatalı haberler gelmektedir. İkinci olarak masumiyet karinesini ihlal eden haberler de yine sık işlem yaptığımız haber türleri arasındadır. Bunun yanında kişisel verileri yayınlayan, ad ve soyadı kıslatmadan medya etiğine aykırı şekilde yapılan yayınlar da bu kapsamdadır. Tüm bunlara ek olarak bazı durumlarda tümüyle hukuka uygun haberler de taramızda internetten kaldırılabilmektedir. Bunların başında güncelliğini yitirmiş ve eskimiş haberler gelmektedir.

Video ve Görsel Silme

Büromuz, Youtube başta olmak üzere video paylaşım siteleri ile Instagram, Facebook ve Tiktok gibi sosyal medya sitelerinden video kaldırma desteği vermektedir. Bunun yanında Google gibi arama motorlarında çıkan görsellerin kaldırılması konusunda da ayrıca avukatlık hizmeti sağlamaktayız.

İnternetten içerik çıkartma, haber kaldırma, fotoğraf ve görsel silme gibi konularda garantili sonuç almak isteyen kişiler bu alanda profesyonel bir destek için büromuzla irtibata geçebilirler.